Turismiõpe Inglismaal

5-11 oktoobril viibisid õpetajad Tiina Sootalu ja Enna Kallasvee Inglismaal Plymouthis, mis asub maa edela osas. Reisi eesmärgiks oli tutvuda rannikuturismi õpetamise ja toimimisega selles piirkonnas. See oli viimane lähetus vastavateemalise EU Leonardo da Vinci projekti raames. Eelnevalt on külastatud Itaaliat, Maltat, Hollandit ja Soomet.

Plymouth on 260 tuhande elanikuga mereäärne sadamalinn, kus on lisaks reisilaevadele, paatidele ja purjekatele näha taamal ka suuri sõjalaevu merel triivimas.

Turismipiirkonnana on ta pigem kohalikule Inglismaa ja Walesi elanikele orienteeritud, kes tulevad siia mereäärde puhkama kui välisturistile. Turisti magnetiks on kalapüügiretked merele. Neid pakutakse otse rannas mitmekümne kaupa suurtel plangureklaamidel.

Hotelle linnas peaaegu, et pole. Tegemist on Ülikoolilinnaga, 300 tuhande õpilasega ülikool, kus õpetatakse 8 erineva kateedri alla kuuluvaid erialasid. Majutusteenust õliõpilastele pakuvad  kohalikud elanikud. Ülikoolilinnakus on küll ühiselamud, kuid suurem osa tudengeid elavad korterites. Palju on välismaalt tulnud õpilasi , kelle toimetuleku toetamiseks ja vahendamiseks on eraldi asutused.

Kutseharidust antakse eraldi kolledži juures ja nö. õpipoisi õppes. Õpilane töötab praktikandina mõne meistri juures ja  ühel päeval nädalas käib koolis. Praktikakoha leidmisel on kool õpilasele abiks, koolil on vastavasisuline koostööpartnerite võrgustik. Kolledžid ei ole väga avatud välispartneritega suhtlemiseks, sest neil puuduvad selleks vastavad töötajad. Vahendustööks on loodud eraldi ettevõtted, kes tegelevad EU projektide ja õpilastega välismaalt. Välismaalased majutatakse tavaliselt peredesse ja seda keeleõppe eesmärgil.

Turismist rääkides ollakse kohalike kesksed ja seda on näha, et nädalavahetusi veedetakse  meeleldi linnalähedasel kuppelmaastikul golfi, kriketit, murul mängitavat bowlingut, tennist, jalgpalli või pentanki mängides. Hooldatud muruplatse on kõikjal ja erinevad murumängud on au sees. Nädalavahetus algab reedel lõuna ajal, siis lõpeb ka töönädal , mis on töötajatel 38 tunnine. Õpetajate töönädal on lühem, kuid sõltub koolist.

Linnas on ka ajalooline turismitänav täis turistilõkse, suveniiripoode ja väikesi kohvikuid. Toit on suuresti Fish and chips stiilis. Hulganisti paneeritud toiduaineid pakuvad nii kauplused kui toidukohad. Aukohal on  igasugused tuletised hamburgeridest ja friikartulitest. Kuigi süüakse palju nö. rämpstoitu on pakutav reeglina värske ja mahlane. Kohalikest hõrgutistest saime tuttavaks skoonidega, mis on nisust kuklid, mida süüakse moosi ja erilise võikreemiga. Proovisime ka pastysid– kinnised poolkuu kujulised pirukad, mida klassikaliselt valmistatakse lihatäidisega.Pastysid pakutakse eraldi pasty kohvikutes, kus menüü koosnebki erineva täidisega pastydest, mille juurde serveeritakse ka pisut värsket salatit.  Lisaks oskame nüüd vahet teha Inglise peekonil ja Ameerika peekonil ( Inglise peekon on taine ja Ameerika peekon läbikasvanud pekine sealiha riba, mõlemad on väga õhukeselt lõigatud).

Plymouthi ühte linnaossa, vast renoveeritud vanasse kuninglikku rannaäärsesse William Jardi on loodud ka Jamie Oliveri stiilis kohalikku toorainet pakkuvaid modernseid söögikohti.

Joogikultuurist rääkides on traditsioonilisteks jookideks õlu, ale (nisuõlu) ja siider ( naturaalne õunast valmistatud), mida iga enesest lugupidav pubi ka ise mõnda sorti valmistab.  Õllede ja ka siidrite sortiment on aukartust äratav. Lisaks on juba üle saja aasta toodetud siin ka kohalikku Plymouthi džinni, mis on väga kvaliteetne ja kõrgelt auhinnatud jook

Piirkonnale on iseloomulikud väikeettevõtted. Palju on erinevaid teenuseid pakkuvaid  mikrofirmasid.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s